دسته: دسته بندی نشده
بازدید: 3419

 شهرستان اسفراین نگین خراسان شمالی 

جاذبه های گردشگری شهرستان اسفراین

*(پیشینه تاریخی شهر اسفراین)* 

تاریخ و تمدن شهرستان اسفراین بسیار کهن است به طوری که از شواهد مانند محوطه ها ، تپه ها و ابنیه های تاریخی مشخص است این شهر قدمتی بیش از هزاره ششم و پنجم قبل از میلاد را دارد. (اسفرآیین) یا  (اسفراین کنونی) در قدیم شهري كوچك و نفوذ ناپذير از نواحي نيشابور بوده که در وسط راه گرگان به مشهد (جاده ابریشم قدیم)واقع شده و به سبب سرسبزي و امنيتي كه داشته آن را مهرجان هم مي خواندند. سرسبزی و خوش آب و هوایی آن طوری است که بسیاری از حکمای قدیم از این شهر به عنوان تفرجگاه خود استفاده می کردند.(نقل شده كه اصلآن اِسبارآيين ، (اِسبَر) در فارسي همان سِپَر و (آيين) به معناي عبادت بوده) اسفراین را اسپرآیین یعنی سرزمین سلحشوران و جنگ آوران (سپردار چون آیینه) نیز می گویند که در دوره ی اشکانیان نام آن آستوئن بوده و به عنوان دژ مستحکم پارت ها به شمار می رفته. نام دیگر اسفراین مهرگان است که امروزه آن را اسفراین می خوانند.

تنوع آب و هوایی و  وجود ارتفاعات ، جلگه ها و دشت ها و شرایط اقلیمی گوناگون موجود در شهرستان اسفراین زمینه و بستر مناسبی را برای زیست انسان ها در طول اعصار پیش از تاریخ و تاریخی فراهم کرده است. از جمله محوطه های پیش از تاریخ در دشت اسفراین می توان به تپه های پیش از تاریخ انجیرلی و چهل دختران( هزاره سوم تا دوره تاریخی) و محوطه های پیش از تاریخ و تاریخی توی 1 و 2 (دوره مس و سنگ تا دوران تاریخی و قرن8-4 هجری)اشاره کرد. بیشتر این تپه های باستانی در جلگه و دشت های جنوب غربی اسفراین واقع شده اند که به نوعی ارتباط و مبادلات فرهنگی را در آینده و در پی کاوش های باستان شناختی  می توان بین این محوطه ها و مناطق پیش از تاریخ به دست آورد.در حال حاضر شواهد سفالی  به دست آمده از این محوطه ها  قدمت تاریخی این شهر را نشان می دهد. از جمله آثار دوران تاریخی می توان از تپه های تاریخی کهنه بام ، عمارت و ... نام برد. براساس گفته ی مورخین یکی از اولین خاستگاه های ظهور اشکانیان در شمال شرق ایران( پارت) آستوئن یا استئین بوده است.در ارتفاعات سالوک اسفراین دژی به نام دژ صعلوک واقع شده که به احتمال زیاد استئین یا آستوئن دوران اشکانیان می باشد.

در دوران ساسانیان نیز اسفراین یکی از بخش های مهم ابرشهر: نیشابور بوده که جاده شاهی ابریشم از آن می گذشته است و به نام هایی مانند:

 مهرگان ، مهرجان ، سپهرآئین ، اسپرآئین ، زابرین نامیده می شده است. به احتمال زیاد اسفراین یکی از خاستگاه های آریایی ها بوده و دلیل آن نیز  وجه تسمیه کلمه اسفراین است.
از جمله آثار مذهبی و تاریخی اسفراین می توان از : امامزاده  احمد بن موسی (ع) ، شهر تاریخی و قدیمی بلقیس ، امامزاده بابا حسین معروف به بابا قدرت ، آرامگاه شیخ رضی الدین علی لالا ادکانی ، آرامگاه رشید الدین محمد بید وازی ، کاروانسرای راونیز ، آرامگاه شاهزاده زید توی ، آرامگاه شاهزاده محمد باغشجرد ، آرامگاه امامزاده حمزه بن موسی (ع) ، آرامگاه شیخ احمد ذاکر گورپانی ، محوطه های تاریخی توی ، تپه تاریخی چهل دختران ، غار انوشیروان ، غار نوروز تپه ، قلعه قیصر ، قلعه دولت آباد ، فقت دژ ، دژ صعلوک ، بقعه شیخ آذری ، امامزاده جعغر (ع) اشاره کرد. که شما در این قسمت با بخشی از این آثار آشنا خواهید شد. شهرستان اسفراین دارای بیش از 230  آثار تاریخی و مذهبی می باشد که تعداد 84  اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

*(آثارمذهبی شهرستان اسفراين)*

  آرامگاه امامزاده احمد بن موسي (ع)

مشخصات اثر:آرامگاه اين امامزاده جلیل القدر ( احمد بن موسي الكاظم)علیه السلام(که برادر امام رضا(علیه السلام)می باشددر 35 كيلومتري غرب شهراسفراين و 7 كيلومتري جنوب غربي روستاي كوران واقع شده است . اين بنای آجري با پلان چهار گوش عظيمي ساخته شده و در چهار جهت اصلي آن چهار ايوان بزرگ تعبيه گردیده است . در جبهه هاي شرقي و غربي بنا دو تالار عرضي موجود است كه در هر يك از اين تالارها چهار طاق نما ديده مي شود و هر تالار داراي يك دهانه با قوس گهواره اي می باشد كه سقف را به دو بخش تقسيم كرده و از اين طريق بر روي هر بخش يك گنبد عرقچين تعبيه شده .که در طرفين هر يك از ايوان ها اتاق كوچكي براي اقامت زائران يا متوليان در نظر گرفته شده . صاحب اين آرامگاه احمد بن موسي الكاظم بن جعفر الصادق (علیه السلام)می باشد 0 اين قول را سيد محسن امين از كتاب لب الانساب اثر ابوجعفر محمد بن هارون موسوي نيشابوري نقل كرده ، آن جا كه گويد: احمد(ع) در دارالسلام بغداد ساكن بود. وچون جريان وحشتزاي شهادت (برادرش) علي بن موسي الرضا (علیه السلام) را شنيد بسيار غمگين شد و سخت بگريست و از بغداد به خونخواهي برادر بيرون شد در حالي كه سه هزار نفر از فرزندان ائمه طاهرين (علیه السلام) همراه او بودندو همه قصدداشتند با مامورين پيكار كنند ، و چون به قم رسيدند حاكم قم كه از طرف مامون نصب شده بود با آنان جنگيد و گروهي از آنان شهيد و در همان جا دفن شدند و آرامگاه (جمعي) آنها زيارت مي شودوگروهی به سمت خراسان حرکت ، چون به اسفراين از اطراف خراسان رسيدند درزمين شوره زاري ميان دوكوه فرود آمدند. عمال مامون به آنان حمله كردند و جنگيدند و همه را به شهادت رساندند. در نتيجه احمد بن موسي درآن جا به شهادت رسيد و در همان محل دفن شد و قبرش در آن جا زيارت ميشود.

قدمت این بنا به دوران صفویه برمیگردد و با شماره 5942 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

**********

*(امامزاده سیدجعفربن احمد بن موسی (علیه السلام)*

این امامزاده فرزند سید احمد بن موسی (ع) می باشد که در خیابان مرکزی شهر اسفراین(خیابان امام خمینی 29)  قرارداردکه این امامزاده توسط خیرین بازسازی شده است.

 

*(امامزاده بابا حسین معروف به بابا قدرت)*

مشخصات اثر:این بنا در فاصله 35 کیلومتری شهر اسفراین قرار دارد ، به اعتقاد مردم و اهالی روستاها ی مجاور این بنا : مرقد مطهر یکی از نوادگان امام محمد تقی (ع) به نام بابا حسین معروف به بابا قدرت میباشد. آرامگاه در انتهای یک غار طبیعی بنا گردیده ، پلان آن چهارگوش و ابعاد آن 4.5*4.5 متر و ارتفاع آن تا نوک گنبد 9 متر می باشد.گنبد این بنا دو پوسته و مصالح به کار رفته در آن شامل : سنگ ، گچ و ملات ساروج است .تزیینات به کار رفته در آن شامل : طاق نما ها و طاقچه هایی در شیوه های مدور و شاخ بزی است.

این بنا به شماره 11052و قدمت صفویه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

شایان ذکر است از شواهد وقرائن معماری موجود در نوع ساخت سازه بنا اینچنین بر می آید که قدمت آن به خیلی قبل از قدمت ذکر شده میرسد و احتمالا بی ارتباط با یک سری از مراسمات و آئینهای مذهبی در دوران ایران باستان نیست.

 

*(آرامگاه شاهزاده زيد توي)*

مشخصات اثر: بنای تاریخی امامزاده شاهزاده زید توی که در غرب شهرستان اسفراین، در فاصله 300 متری شمال روستای توی واقع شده. یکی از آثار معماری قرون میانی اسلامی است و ساختمان امامزاده در دوره های مختلف مرمت شده و شکل اولیه آن تا حدی تغییر یافته است. به نظر می رسد در دوره قاجار تعمیرات اساسی در این بنا صورت گرفته و دیوارهای خارجی آن با آجر نما سازی شده است. بنای شاهزاده زید توی با توجه به تزئینات معماری، اعم از کاربندی های زیر ایوان ها و فیلپوشها و نیز نقاشی های روی اندود گچ در زیر گنبد در اولین نگاه یاد آور بناهای دوره صفوی است بخش بزرگی از این بنا به خصوص نمای خارجی آن در دوره قاجار تعمیر شده است. با وجود این دقت در پلان بنا نشان می دهد طرح کلی پلان بر خلاف وضعیت امروزی منظم و هشت گوش بوده که طی تعمیرات متعدد در ادوار گوناگون به صورت نامنظم و چند وجهی درآمده است. باتوجه به پلان 8 ضلعی بعید نیست که بنیاد بنا در دوره ایلخانی نهاده شده و در ادوار بعد تعمیراتی در آن انجام شده باشد. این امامزاده شجره نامه ندارد و به استناد به گفته های اهالی، آرامگاه متعلق به یکی از برادران امام رضا ( ع )است.

 

این اثر با قدمت صفویه و شماره 5151 در در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 *(آرامگاه شاهزاده محمد باغشجرد)*

مشخصات اثر:اين آرامگاه در داخل روستاي باغشجرد 18 كيلومتري شمال شرقي صفي آباد و 69 كيلومتري شرق شهرستان اسفراين در كنار حمام و قنات قديمي واقع شده است. اين آرامگاه از جمله بناهاي يك ايواني است كه ورودي آن در ضلع شرقي قرار دارد. پلان بنا بصورت مربع شكل است و 99 متر مربع مساحت دارد. بقعه داراي چهار ورودي در جهات اصلي است .

 

این اثر با قدمت صفویه و با شماره5950 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

*(آرامگاه امامزاده حمزه بن موسي ع)*

مشخصات اثر:اين آرامگاه در روستاي دهنه شيرين در 75 كيلومتري شرق شهر اسفراين و 10 كيلومتري شرق شهر صفي آباد واقع شده است. بقعه امامزاده حمزه بن موسي در دامنه تپه ای با شيب ملايم قرار گرفته است. طرح کلی پلان بنا مربع شكل است كه بوسيله سه کنج(فیلپوش) در گوشه ها فضای مناسب برای استقرار گنبد بر فراز آن فراهم شده است. در ضلع جنوبی بنا ايوان كاشيكاري شده ای وجود دارد. فضاي داخلي مقبره با نقوش بسيار زيبا و گل و بوته و كتيبه اي از آيات قرآني مزين شده است. آيات قرآني با استفاده از خط ثلث سفيد رنگ بر زمينه آبي و دور كمربند مياني و ديوارها بصورت قرينه در بنا بكار رفته است، که بیشتر نقوش و کتیبه ها متعلق به دوران قاجاریه می باشد.

این اثر با قدمت صفویه وشماره 5151 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------- 

جاذبه های تاریخی اسفراین 

 

  تنوع آب و هوایی و وجود ارتفاعات، جلگه ها و دشت ها و شرایط اقلیمی گوناگون موجود در شهرستان اسفراین زمینه و بستر مناسبی را برای زیست انسانها در طول اعصار پیش از تاریخ فراهم کرده است. از جمله محوطه های پیش از تاریخ دردشت اسفراین می توان به تپه های :  انجیرلی ،  چهل دختران( هزاره سوم تا دوره تاریخی) و محوطه های پیش از تاریخ و تاریخی توی 1و2 (دوره مس و سنگ تا دوران تاریخی و قرن4-8 هجری) اشاره کرد. بیشتر این تپه های باستانی در جلگه و دشتهای جنوب غربی اسفراین واقع شده اند. که به نوعی ارتباط و مبادلات فرهنگی را در آینده ودرپی کاوشهای باستان شناختی  می توان بین این محوطه ها و مناطق پیش از تاریخ بدست آورد.در حال حاضر شواهد سفالی  به دست آمده ازاین محوطه ها نشان میدهد در برهه زمانی خاصی با فرهنگهای جنوب ترکمنستان شباهت دارد. از جمله آثار دوران تاریخی می توان از تپه های تاریخی کهنه بام، عمارت و ... نام برد. آستوئن یا استئین بر اساس گفته مورخین یکی از اولین خاستگاههای ظهور اشکانیان در شمال شرق ایران( پارت) بوده است. در ارتفاعات سالوک اسفراین دژی به نام دژ صعلوک واقع شده که به احتمال زیاد استئین یا آستوئن دوران اشکانیان می باشد. در دوران ساسانیان نیز اسفراین یکی از بخشهای مهم ابرشهر: نیشابور بوده که جاده شاهی ابریشم از آن می گذشته است و به نام هایی مانند مهرگان، مهرجان، سپهرآئین، اسپرآئین، زابرین، نامیده می شده است. به احتمال زیاد اسفراین یکی از خاستگاههای آریاییها بوده و"دلیل آن نیز وجه تسمیه کلمه اسفراین است که از کلمه اسفه یا اسپه (واژهای اوستایی) به معنی اسب+ راین( به معنی مکان و محل تجمع) گرفته شده است. اسفراین به علت واقع شدن در شاه راه ورودی اقوام مهاجر به ایران از جمله قوم مغول، ازبکها، افغانها و در طول قرون اسلامی بارهاوبارها مورد حمله و تخریب این اقوام قرار گرفته و دوباره با کوشش مردم سخت کوش این دیار سر از خاک برافراشته و شکوفایی خود را بازیافته است. آثار شهر قدیمی اسفراین که امروزه به شهر بلقیس مشهور است شاهداین مطلب می باشد . این شهرقدیمی در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرفعلی اسفراین واقع شده است"(1)

*(شهرقدیمی وتاریخی بلقيـس)*

مشخصات اثر: كهن دژ اسفراين كه به شهر بلقيس معروف شده در 3 كيلومتري جنوب شرقي شهر اسفراين كنوني واقع شده است. وسعت اين شهر كهن در حدود 130 هكتار و  ارگ (كهن دژ) آن حدود 5 هكتار است. اين شهر براساس اسلوب معماري ساساني ، شامل سه بخش کهندژ، ربض و شارستان می باشد و مهمترين مصالح بكار رفته در آن خشت و گل است. بخش هاي مهم شهر شامل كهندژ ، شارستان، خندق ، حصار دور شهر و یخچالها است و همچنین  در داخل مسجد، مقبره شيخ آذري وراسته بازاري وجود داشته كه در تصوير هوايي که در سال 1937 توسط پرفسور اشميت گرفته شده است به خوبي قابل مشاهده هستند. كهندژ 29 برج به ارتفاع حدود 11 متر دارد و دروازه اصلي آن در شمال شرقي واقع شده است. اين مجموعه تاريخي را مي توان جزو عظيم ترين ميراث هايي خشتي ايران تلقي كرد كه در طول تاريخ همواره به عنوان يكي از شهرهاي مهم در حاشيه جاده معروف ابريشم قرار داشته است. اين شاهراه تجاري در ادوار مختلف از رونق زيادي برخوردار بوده است. اين شهر براي آخرين بار در دوره صفويه متروك شده و شهر اسفراين به محل كنوني خود در 3 كيلومتري شمال آن منتقل شده است.

 

 

     (این اثربه شماره 4497  در فهرست آ ثار ملی وبا قدمت : صدر اسلام تا صفویه به ثبت رسیده است)

*(كاروانسراي راونيز)*

مشخصات اثر: در فاصله يك كيلومتري شمال شهر صفي آباد و در شرق نوروز تپه خرابه هاي يك كاروانسرا به چشم مي خورد كه به رباط راونيز یا کهنه رباط مشهور است. مساحت این کاروانسرا1600 متر مربع و دو دروازه شمالي و جنوبي داشته است. ارتفاع پايه باقيمانده دروازه جنوب حدود 9 متر بوده كه به طرز زيبايي با سنگ ريزه هاي رنگي بصورت استوانه تزئين شده است. در داخل كاروانسرا تعدادي اتاق، آثار يك مسجد، حمام، آبشخورهاي دام و استراحتگاه سربازان وجود داشته است. امروزه به غیر یکی از لنگرهای دروازه ، بخش عمده این کاروانسرا ویران شده و نیاز به کاوشهای باستانشناسی دارد .این کاروانسرا به دوره تیموری تعلق دارد .

 

*(محوطه توی)*

مشخصات اثر:  قدمت: هزاره پنجم تا دوره اسلامی

در فاصله حدود 30 کیلومتری شمال غرب شهر اسفراین و در فاصله 500 متری جنوب روستای توی دو محوطه بزرگ باستانی در نزدیکی هم واقع شده که بقایای استقرار بشری در دشت اسفراین از قدیمی ترین ادوار پیش از تاریخ ( هزاره پنجم ق . م ) تا دوره اسلامی را در بر دارند. در هر دو محوطه بقایای قلعه های نظامی بزرگ دوره تاریخی وجود دارد که در امتداد شاخه ای از راه ابریشم قرار داشته و احتمالاٌ نقش مهمی در کنترل شریانهای تجاری ایفا می کرده اند. محوطه بزرگتر بر روی استقراری از دوره مس و سنگ شکل گرفته و از دوره پیش از تاریخ تا پایان دوره اشکانی به طور مداوم در آن استقرار وجود داشته است. در پایان دوره اشکانی و اوایل ساسانی به دلایل نا معلوم محوطه مورد نظر متروک شده و حدود 400 متر به سمت شمال قلعه دیگری ساخته شده که تا سده های 8 – 7 هجری مسکونی بوده است.

*(محوطه تاریخی توی 1 یا آستوئین قدیم)*

این محوطه در غرب شهرستان اسفراین، در فاصله 300 متری جنوب روستای توی واقع شده یکی از جالب­ترین محوطه ­های این شهرستان است که بقایای فرهنگی مربوط به دوره اشکانی- ساسانی تا قرون میانی دوره اسلامی را در خود جای داده است. این محوطه بقایای مربوط به قلعه ه­ای با پلان چهارگوش است که در اطراف آن برج هایی دیده ­بانی وجود داشته است. به احتمال فراوان این قلعه در اواخر دوره اشکانی یا اوایل ساسانی بنا شده و سپس در قرون اولیۀ دوره اسلامی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه ویرانه­ های حصار و برج های قلعه به تلی از خاک تبدیل شده است که در اطراف آن سفالینه­ های مربوط به دوره اشکانی ، ساسانی و سفال های لعابدار مربوط به سده­ های 5 تا 7 هجری پراکنده شده وبه چشم می خورد.

 ( این محوطه با شماره 16973 ثبتي در فهرست آثار ملي شهرستان اسفراين است. )

*(محوطه تاریخی توی 2)*

این محوطه در غرب شهرستان اسفراین، در فاصله 700 متری جنوب روستای توی واقع شده یکی از وسیع­ترین و کهن ترین محوطه­ های این شهرستان و به طور کلی خراسان شمالی است که توالی فرهنگی از دوره پیش از تاریخ تا اواسط دورۀ تاریخی را در خود جای داده است. قدیمی­ ترین آثار به دست آمده در این محوطه شامل سفالهای قرمز منقوش به رنگ سیاه و سفالهای نخودی منقوش به رنگ قرمز و قهوه­ای سوخته است که به احتمال فراوان به اواخردورۀکلکولیتیک تعلق دارند. سفالهای خاکستری- سیاه داغدار عصر مفرغ و سفالهای دوره های تاریخی هخامنشی و اشکانی در سطح تپه فراوان است. در دوره تاریخی قلعه بزرگی در این محوطه ساخته شده بود که امروزه ویرانه ­های حصار و برجهای آن به تلی از خاک تبدیل شده است.

    (این محوطه با شماره 16974 ثبتي در فهرست آثار ملي شهرستان اسفراين است.)

*(تپه تاريخي چهل دختران)*

مشخصات اثر:در اين تپه تاريخي شاهد وجود تمدنهاي پيش از تاريخ در هزاره ششم قبل از ميلاد تا هزاره چهارم قبل از ميلاد ميباشيم كه وجود سفالهاي نخودي رنگ منقوش، دست ساز با خميره دانه هاي شني با نقوش هندسي و اثر انگشت اشاره با رنگ سياه و قهوه اي تيره مؤيد اين مطلب است . در اين تپه تاريخي كه در جنوب غربي اسفراين واقع شده است مي توان آثار  ارتباط و مبادلات فرهنگي بين اين منطقه و منطقه هاي جاجرم و سبزوار را بدست آورد.    

        

----------------------------------------------------------------------------------------------------

****( جاذبه های طبیعی اسفراین )**** 

 

*(پارک قائم(عج) اسفراین )*

این پارک در شمال غربی شهر اسفراین قراردارد ومحل مناسبی با داشتن امکانات : بوفه ، استخر قایقرانی ، شهربازی و رستوران برای تفریح می باشد.

 

 

 

 

*(پارک شهروند اسفراین )*

این پارک در جنوب غربی شهراسفراین قرار داردوبعلت وسعتی که دارد از استقبال خوبی برخوردار است.

 

  

 

*(پارك ملت اسفراین)* 

این پارک در مرکز شهراسفراین ودر حاشیه رودخانه ای که از مرکز شهر می گذرد قراردارد. این پارک باداشتن درخت های کهن سال وچشمه های طبیعی از سرسبزی خاصی برخورداراست . درقدیم بعلت اینکه این پارک در حاشیه رودخانه بوده آن را پارک کران رود می نامیدند که بعد ها به نام پارک ملت تغییر نام پیدا کرد واکنون مردم آن را به نام (پارک ملت) می شناسند. 

 

 

*(پارك طبیعی و ملي ساريگل)*

پارک ساريگل با وسعتي معادل 28000 هكتار در شرق شهرستان اسفراين واقع شده است. اين پارك در فاصله 8 كيلومتري شهراسفراين و 90 كيلومتري مركز استان قرار گرفته است. پارك ملي و منطقه حفاظت شده ساريگل از نظر شكل دارای پستي و بلنديها و منابع آب نسبتاً فراوانی است و از تنوع جانوري قابل توجهي مخصوصاً در گروه پرندگان برخوردار است. پستانداران اين زيست بوم نيز اگر چه جزو گونه هاي استثنائي محسوب نمي شوند اما از تنوع نسبتاً خوبي برخوردارند.

از جمله مهمترين پستانداران و پرندگان موجود در پارک ساريگل مي توان به حیواناتی همچون : قوچ اوريال، بزکوهی، آهو  كپك پلنگ، كفتار، گرگ، روباه، گربه وحشي و... اشاره كرد. همچنين اين منطقه حفاظت شده با بيش از 200 گونه گياه دارویی وغیر دارویی  و 95گونه جانوری (که در کل کشور 150 گونه وجود دارد) از تنوع خوبي برخوردار است كه قسمت عمده گياهان منطقه را گونه هاي گـلدار تشكيل مي دهد.

 

 

*(پارك ملي وطبیعی سالوك)*

پارك ملي سالوک یا منطقه حفاظت شده سالوك با وسعتي حدود 17000 هكتار در شمال غربي شهرستان اسفراين قرار گرفته و فاصله آن تا مركز استان خراسان شمالي 30 كيلومتر است. پارك ملي و منطقه حفاظت شده سالوك از تنوع جانوري و گیاهی بسیار خوبي برخورداراست .

 

 

 

( گونه گیاهی :250 و گونه جانوری :105 مورد میباشد) و يكي از مهمترين مناطق حفاظت شده ايران از نظر زندگي جانوري بشمارمی رود . شرايط توپوگرافي دشتي- كوهستاني منطقه باعث شده است كه اين منطقه يكي از متنوع ترين زيستگاه هاي گونه هاي وحشي ايران به حساب آيد.قسمت شمالي پارك سالوك كوهستاني و زيست بوم حيوانات گوناگون كوه زي و قسمت جنوبي آن نيز مناسب زيست حيوانات نواحي دشت زي  مي باشد. همچنين در كف دره هاي اين پارك گونه هاي درختي و درختچه اي زرشك، بيد، انجير و گردو و در مناطق مرتفع گونه هاي ارس بصورت پراكنده و انبوه ديده مي شود. 

 

 

*(غار انوشيروان)*

اين غار در فاصله 10 كيلومتري شمال شرق اسفراين در نزديكي روستاي پركانلو در رشته كوه گادتيغ واقع شده است. اين غار از نوع طبيعي بوده و شكل دهانه آن عمودي است. اين غار فاقد بقاياي باستان شناختي است ولي در روايت هاي تاريخي از آن نام برده و مربوط به دوره ساساني معرفي شده است.  ويژگي  هاي اين غار عبارتند از: سهولت و قابل دسترس بودن، در مسير رودخانه واقع شده، همجواري با جاذبه هاي طبيعي و برخورداري از چشم انداز زيبا اين غار است. در محدوده منطقه حفاظت شده ساريگل قرار دارد.

 

 

*(کوه پایه های اطراف غار نوشیروان)* 

 

*(غار نوروز تپه)* 

اين غار در فاصله 1 كيلومتري شهر صفي آباد و 66  كيلومتري شهرستان اسفراين در دل كوهي از رشته كوه سنگاب واقع شده است. شكل تقريبي غار بيضي افقي و ارتفاع دهانه تقريباً 3 متر و عرض آن 10 متر مي باشد. جنس دامنه غار رسوبي و داراي پوشش گياهي است در فاصله نه چندان دور از اين غارآسياب هاي آبي و اماكن مذهبي و كاروانسراي راونيز قرار دارد.

*(آبشار ايزي)*

 

اين آبشار در ميان كوه هاي بلند و در داخل دره اي نسبتاً طولاني و باز قرار گرفته است.

 اين آبشار زيبا كه يكي از جاذبه هاي گردشگري منطقه اسفراين محسوب مي شود متشكل از چندين پلكان بلند است و آب آن  از ميان كوه هاي بلند و معروف شاه جهان سرچشمه مي گيردآبی سرد وخنک می باشد.

*(آبشار توي)*

 

اين آبشار در ميان كوه هاي بلند و در داخل دره اي زيبا در روستاي توي واقع شده است. اين آبشار كه تنها آبشار بخش مركزي است. حدود 20 متر ارتفاع دارد.

 

*(آبشار روستای سر سبز شور)* 

این آبشار در ابتدای روستای سرسبز شور واقع در 17کیلومتری شهر اسفراین در منطقه ای سر سبز قرار دارد.که تفرج گاه خوبی برای شهروندان محسوب می شود. 

 

*(درخت های کهنسال سرو)*

*(روستای سرسبزوخوش آب وهوای گردشگري شهرستان اسفراين)*

 

*(دهستان گردشگری رویین) *

اين روستا در 27 كيلومتري شمال اسفراين واقع شده و آب و هواي معتدل كوهستاني با زمستان هاي سرد و پر برف و تابستان هاي معتدل است. آب فراوان باغ هاي اين روستا را پر رونق ساخته بطوريكه هيچ فصلي از سال از محصولات باغي بي بهره نبوده است. از جمله محصولات اين روستا سيب، گلابي، گردو، انگور، هلو و زردآلو است. در اين روستا خانه ها به طرز بسيار زيبايي به صورت پلكاني  بر روي يكديگر ساخته شده اند بطوريكه پشت بام منزل يكي حياط خانه ديگري است. همچنين روستا طبيعتي سرسبز، ارتفاعات بلند، رودخانه دائمي، درختهاي چنار قديمي دارد كه به آن چهره منحصر به فردي بخشيده است.  مقبره ملا عارف روئيني و امامزاده اسحاق در اين روستا قرار دارد. هنر زنان روستا چادر شب بافي، چتائي بافي، حوله و دستمال است. سوغات محلي اين روستا چادر شب، حوله پارچه اي، گردو، عسل، توليدات دامي و باغي است. ورزش محلي كشتي باچوخه، غذاي سنتي كله جوش، مراسم محلي جشن نوروز، جشن سيزده بدر، مراسم دهه فاطميه و دهه محرم، موسيقي محلي دوتار و قشمه در اين  روستا از ويژگيهاي خاص برخوردار است. اين روستا جزء روستاي هدف گردشگري خراسان شمالي محسوب مي شود.

 

*(بخشی از گنجینه های شهر تاریخی بلقیس اسفراین)*

 

 

 برای دیدن فیلم های مستند جاذبه های اسفراین روی نوشته کلیک فرمایید

 

 برای دیدن نقشه اسفراین اینجا کلیک کنید


بازدید امروز3
نفربازدید جاری52850